Жалко, че и думата "номад" по някакъв начин стана клише. Пътуването обаче влезе в кръвта ни и внесе приятно количество кислород в нея. Наясно сме, че големият бизнес днес все по-често се прави не с мейли, а с бързо насрочен полет и разговор очи в очи, та дори и да е на другия край на света. Естествено е това наше бизнес номадство да търси своето уравновесяване с другия тип пътуване, което ни осигурява дълбоко лично преживяване. Още по-естествено е ние, архитектите да търсим общото между архитектура. интериорен дизайн, бизинес, релакс и пътуване!
Веднъж личното ни пътуване е за ден - целта ни е изложба, концерт, вечеря в любим ресторант или просто да подишаме въздуха на любим град. Друг път решаваме за по-дълго да се откъснем от ежедневието. Тогава мечтата често е далечно крайбрежие. Иначе казано - спокойно бихме могли да започнем февруари сред потайната екзотичност на Мароко, а оттам да прелетим над океана и да изпушим с наслада пурата на красивия хавански декаданс, преди да кацнем отново в София в края на месеца и да подхванем бизнеса си отблизо. И това е само една, почти случайно очертана траектория от безбройните възможни.
Ето за това ще стане дума сега. За лукса в пътуването до едно далечно крайбрежие. А той има все повече измерения, защото успешните съвременни номади, каквито сме ние, са особено придирчиви в изискванията и търсенията си. Неслучайно Airbnb представи новия си бранд Luxe, който се грижи за високобюджетните пътешественици, предлагайки за наемане само луксозни имоти. „Днешният пътешественик търси лукса като преживяване, което ще го направи по-свързан със себе си, с приятелите си и с най-доброто от идентичността на самата дестинация“, казва съоснователят и CEO на Airbnb Брайън Чески. По този начин компанията вече осигурява допир до автентичната архитектура, както и до неповторимата магия на даденото място, комбинирайки го с преживяването, което може да донесе само престоят в една ексклузивна среда.
Със сигурност ще се съгласите, че да съзерцавате водите на езерото Wanaka в Нова Зеландия от прозорците на наетата от вас вила Te Kahu - архитектурно бижу, спечелило престижни награди, в чието обзавеждане блестят образци на съвременното новозеландско изкуство, е съвсем различно преживяване. Също както и да се прибирате в малките часове на топлите мексикански нощи в елегантната Casa Sol в Solaz Los Cabos. Всяко място трябва да отговаря на 300 критерия, свързани с комфорт и функционалност, за да може да бъде предлагано за наемане в Airbnb Luxe. Сред тези критерии са и използването на луксозни материали за интериорен дизайн различни финиши, нестандартни архитектурни и дизайнерски решения, както и красивият баланс на лични и отворени пространства, който осигурява възможност за усамотяване и контакти, и смелите преливания между интериора и екстериора, и умело кадрираните гледки. Така че независимо дали става дума за кацнало на стръмна скала луксозно бунгало, обърнато към Clifton Beach в Кейптаун, или зашеметяваща вила на остров Пукет, разтваряща се в океана, с вътрешни дворове, езера с лилии и покривни басейни, изтичащи в безкрая – всеки един детайл е подлаган на строга преценка. Защото всеки детайл е важен.
Знаят го и прекрасно и собствениците на хотелите. В съвременната ситуация, в която луксът става все по-рафинирано преживяване, хотелите стават все по-рафинирани като концепция.
Вижте Kosmos – хотелът на вулканичния южнокорейски остров Ulleungdo, в който със сигурност ще се чувствате като перла в огромна искрящо бяла мида, изхвърлена сред величествените скални силуети. В завихрянето на овалните форми архитектите са търсели синхрон с потоците на енергията чи, за която местните смятат, че облива обилно този остров. А шеф готвачът Sunjin Hwang (може да сте опитвали негови специалитети в El Bulli или Noma) омагьосва сетивата със своите виртуозни комбинации на запленяващи небцето нюанси.
А какво ще кажете за Casa Bautista и нейният екстериорен и интериорен дизайн? Тази скулптура за обитаване неслучайно спечели Wallpaper Design Award 2020 Best Retreat. Зареяна сред пищността на джунглата на резервата Sian Ka’an ( “Раждането на слънцето” на езика на маите), примамливият остров за ритрийт, комбинира инспирации от брутализма и сюрреализма. „Привечер, когато гостите се качат на покривната тераса да вечерят с гледка към розовия залез, пясъкът попива сребристосиви оттенъци, джунглата мистериозно притъмнява, а къщата става пурпурна“, казва архитектът Виктор Хайме и това е само щрих от личният рай, който той създава.
Да, личният рай – с възможности за много превъплъщения, така че да пасва на различни индивидуалности, плаващ извън времето, устойчив и пропит с цветовете, уханията, формите и перспективите на природата – това е есенцията на лукса в съвременната архитектура, който търсим – вие като успешните номади, ние като разчитащи техните желания и създаващи пространствата за тях.
Личният рай е в сърцевината и на концепцията ни за един от най-новите ни архитектурни проекти – Beach Island Hotel. Сред екзотиката на остров Пукет създаваме точно това - един личен рай. Архитектурното му изражение е флуидна структура, смело комбинираща контрастни, плътни и ажурни сегменти, както и заемки от природата – релефи, скали, гори, водопади, езера, пещери, отражения и отблясъци. Сякаш самите природни елементи изграждат хотела и можете да им се наслаждавате от шезлонга край басейна или от канапето в дневната на вилата. Защото стъкленият таван е дъното на басейн, а отсрещната стена е… водна каскада! Когато пътуваме към брега на лукса, търсим по-различен вид ексклузивност, нали?! И поетична, и дръзка, и екзотична, и мечтателна. Така както искаме да опитаме нови вкусове, създадени от виртуозни шеф-готвачи, така искаме да преживеем и архитектурното пространство по различен, непознат до този момент начин. Да видим как то откликва на промените на природата и на промените в самите нас, да го усетим живо по нов начин, за да усетим живи и себе си по нов начин. Не е ли това в крайна сметка целта на лукса? Създаваме го в Beach Island Hotel.
текст: Теодора Николова